Mesaj Kutusu Hazırlama

Visual Basic kullananların bazen kullanıcıya ileti vermeleri gerekebilir. Bu bir uyarı, soru ya da hata mesajı olabilir. Programı kullanarak kullanıcıya mesaj kutusu vermek için msgbox() fonksiyonundan yararlanırız. Bu komut, bir sayısal değere işaret eder. Yani bir değişkendir. İç kısımda 3 bilgi istemektedir. Aşağıda burada anlatılanı bulabilirsiniz:

Uyarı: Option Explicit kullanıldıysa kodlarımız arasında değişken öncelikle Module ya da Genel Fonksiyonlarda DIM <degisken> şeklinde belirtilmelidir.

degisken = MsgBox(“Mesaj”, ayarlamalar, “Başlık”)

Burada belirtilen ayarlamalar sayılarla belirtilir. 3 grupta ele alınır. 1. grup hangi butonların olacağı, 2. grup mesajın sol tarafındaki simge, 3. grup ise öndeğer (enter’a basıldığında çalışacak) butonu seçmemize yarar.

1. Grup Ayarları:
0- Sadece Tamam butonu.
1- Tamam ve İptal butonu.
2- Vazgeç, Yeniden Dene, Yoksay butonları.
3- Evet, Hayır, İptal butonları.
4- Evet ve Hayır butonları.
5- Yeniden Dene, İptal butonları.

2. Grup Ayarları
16- Hata İşareti
32- Soru İşareti
48- Ünlem İşareti
64- Bilgi İşareti

3. Grup Ayarları
0- 1. buton öndeğer.
256- 2. buton öndeğer.
512- 3. buton öndeğer.

Tüm grupları kullanmak zorunda değilsiniz, fakat kullanacaksanız hepsinin toplamını yazmanız gerektiğini unutmayın. Örneğin Evet Hayır sorusu soran ve soru işareti kullanılan bir mesaj kutusu hazırlayacaksak:

degisken = MsgBox("Çıkmak istiyor musunuz?", 4 + 32, "Programı Kapat")

Buradaki 4, Evet-Hayır butonlarını kullanacağımız, 32 ise soru işareti simgesi kullanılacağını ifade ediyor. Peki kullanıcıdan gelen cevabı nasıl alacağız? Bunun için mesaj kutusunun ön tarafında belirttiğimiz değişkeni kullanırız. Gelen değere göre yorumlama yaparız:

1- Tamam’a basıldı.
2- İptal’e basıldı.
3- Vazgeç’e basıldı.
4- Yeniden Dene’ye basıldı.
5- Yoksay’a basıldı.
6- Evet’e basıldı.
7- Hayır’a basıldı.

Değişkenden aldığımız veriye göre kodlarımızı yazar ve bilgiyi aldığımızda ne yapacağımızı belirleriz.